Mediakasvatus nuorisoalalla
Mediatuottaja Eevi Savolainen: “Podcasteissa prosessi on usein lopputulosta tärkeämpi”
09.02.2026
Kirjoittaja Soheila Mikkonen
09.02.2026
Kirjoittaja Soheila Mikkonen
Helsingin kaupungin nuorisopalveluiden ylläpitämän Signaalimedian mediatuottaja Eevi Savolainen on työskennellyt medianuorisotyön parissa lähes 19 vuotta. Pitkän työuransa aikana hän on nähnyt median mahdollisuudet nuorisotyössä.
“Media on formaatti, jossa nuoret saavat antaa paljon itsestään. Halutessaan he voivat myös piiloutua puhumalla suuremman joukon suulla, etenkin vaikeista aiheista. Koskaan ei voi tietää, mikä merkitys sillä mitä tänään työstää nuoren kanssa voi olla vaikkapa kymmenen vuoden kuluttua hänen tulevaisuudelle. Se on tämän työn timantti.”
Kulttuurikeskus Stossa sijaitsevassa Nuorten toimintatalo Kipinässä nuorten ääni pääsee kuuluville muun muassa podcastien kautta. Talosta löytyy podcast- ja musiikkistudiot, joita kaikki alle 30-vuotiaat voivat varata. Signaalimediassa nuoret pääsevät verkostoitumaan ikäistensä kanssa.
“Nuorilla on yleensä ajatus siitä, mitä he haluavat tehdä. Minun ja työparini Tanin tehtävänä on tukea nuorten idean toteuttamisessa. Joskus kyse on siitä, että nuori tarvitsee mediataitoja, joskus verkostoja, välillä henkistä kannustusta, toisinaan pelkät tilat”, Eevi kertoo.
Mediakasvatus on läsnä Eevin päivittäisessä työssä käytännön tekemisen kautta. Kalusto napataan matalalla kynnyksellä mukaan ja nuorten kanssa ryhdytään tekemään mediaa. Toiminnan lomassa pohditaan yhdessä mitä ollaan tekemässä, miksi ja mitä halutaan sanoa. Eevin kokemuksen mukaan mediakasvatus on nuorille usein huomaamatonta, koska se on niin tiiviisti kytköksissä käytännön toimintaan.
“Medialukutaito kehittyy tekemisen kautta. Mitä enemmän nuoret itse tekevät mediaa, sitä enemmän he tajuavat olevansa myös itse vaikuttamassa muihin sen kautta. Esimerkiksi journalistisissa sisällöissä mietimme, millainen voima kysymyksenasettelulla on, jotta nuoret ymmärtävät kuinka paljon rajaamisella voidaan vaikuttaa”, Eevi kuvailee.
Eevin mukaan korona-aikana Signaalimedian podcasteissa puhuttiin paljon syvällisistä aiheista, kuten mielenterveydestä, kiusaamisesta ja seksuaalisuudesta. Pandemian jälkeen aiheet ovat jossain määrin palanneet kevyemmiksi, mutta osa nuorista haluaa edelleen prosessoida hyvin henkilökohtaisia aiheita. Turvalliset aikuiset auttavat navigoimaan näissäkin teemoissa.
Eevi pitää podcasteja hyvänä mediakasvatuksen työkaluna nuorille. Syynä on formaatin vahva prosessi, joka eroaa esimerkiksi ultra-nopeasti julkaistavista somevideoista. Podcastit vaativat aikaa suunnitteluun, sisällön työstämiseen ja kokonaisuuden hahmottamiseen. Toisaalta ne ovat myös kevyitä tuottaa: puheenaiheen voi nauhoittaa vaikkapa kännykällä. Kaikki tuotannot eivät kuitenkaan välttämättä koskaan näe päivänvaloa – silti ne toteuttavat tarkoituksensa.
“Usein jo prosessissa näkee, että käsillä on aihe, jota pitää saada tarkastella, mutta sitä ei välttämättä koskaan julkaista. Nuoret ovat nuoria ja heidän ajatuksensa saattavat kasvaa ulos omista mietteistä pienenkin ajan sisällä. Itse ajatusprosessi ja asioiden työstäminen ovat usein podcastin suola.”
Signaalimedia on viime syksystä lähtien alkanut tuottaa podcastien rinnalla myös muuta mediaa, kuten lyhytelokuvia, musiikkivideoita ja valokuvausta. Yhteistyö muun muassa Helsingin nuorisopalveluiden musiikkistudioverkosto Helsinki Unity Musicin kanssa on tiivistä. Nuoret ottavat nouseville nuorille artisteille promokuvia, luovat heille someen henkilöbrändäystä ja työstävät Nuorten Uuden Musiikin ilta -tapahtumaa.
Artisteihin liittyvä media julkaistaan useimmiten esiintyjien omilla sivuilla. Podcasteissa nuoret ottavat mielellään henkilökohtaisempaa omistajuutta ja vastuuta.
“Nuoret julkaisevat meillä tekemiään podcasteja useimmiten omilla henkilökohtaisilla somekanavillaan. Se mahdollistaa koko julkaisuprosessin hallinnoinnin ja myös materiaalin poiston tarvittaessa. Käymme nuorten kanssa tarkasti läpi julkaisemiseen liittyvät vastuukysymykset. Se on mediakasvatusta parhaimmillaan”, Eevi sanoo.
Eevi toivoo, että nuorten parissa työskentelevät kokeilisivat rohkeasti median tekemistä, olipa kyseessä artikkeli, lyhytelokuva tai podcast. Välineistö on keventynyt vuosien saatossa, ja nuoret ovat lähtökohtaisesti taitavia viestintävälineiden käyttäjiä.
“Median kautta nuorilta voi nousta tärkeitä aiheita, joista he haluavat oikeasti puhua. Tärkeintä on se, että saa asiat sanoitettua. Kaiken muun ei tarvitse olla aina priimaa”, Eevi summaa.
Eevin vinkki mediakasvatuksesta:
“Kannattaa olla utelias kaikesta, mitä nuorten maailmassa tapahtuu. He saattavat haluta kertoa somen lieveilmiöistä, julkkisten sekoiluista tai jostain artikkelista. Aikuisilla ei tarvitse olla valmiita vastauksia, vaan voimme keskustella yhdessä ja käydä nuorten kanssa dialogia.”
Mediakasvattaja vapaa-ajalla:
“Kuuntelen podcasteja aina, kun kalenteri sallii. Tykkään erityisesti henkilöhaastatteluista ja self help -podcasteista.”